Covid-19 hýbe světem, bankami i rytíři

António Horta-Osório, předseda správní rady švýcarské bankovní skupiny Credit Suisse v neděli 16. ledna rezignoval. Po pouhých devíti měsících ve funkci jej nahradí Axel Lehmann, dosavadní výkonný ředitel UBS.

Horta-Osório v červenci měl být v karanténě, ale přesto navštívil finále tenisového turnaje ve Wimbledonu. V listopadu podle agentury Reuters po příletu do Švýcarska dne 28. listopadu měl být deset dnů v karanténě, ale on odletěl hned 1. prosince. Podle zjištění Reuters neporušil pouze protikovidová opatření, pozornost vyvolalo i využívání firemních letů. Během návratu ze služební cesty v Asii navedl letoun na Maledivy.

Tiskový mluvčí Credit Suisse sdělil serveru BBC, že podrobnosti k rezignaci Horty-Osória ani výsledky interního vyšetřování nebudou zveřejněny. Bývalý předseda správní rady uvedl „Lituji, že řada mých osobních činů způsobila bance potíže a ohrozila moji schopnost reprezentovat banku uvnitř i navenek … moje rezignace je v tomto důležitém období v zájmu banky i jejích akcionářů“.

António Horta-Osório deset let působil v Lloyds Banking Group, a odvedl tam poctivý kus práce při záchraně Lloyds po finanční krizi z roku 2008. Po zveřejnění zažívaného stresu mu byl v Británii roku 2021 udělen rytířský titul za jeho příspěvek v oblasti finančních služeb a duševního zdraví. Jak je vidět, ani rytíř dnes neodolá pokušení porušit platná nařízení.

Za připomínku stojí, proč Horta-Osório do Credit Suisse nastupoval. V únoru 2020 tehdejší ředitel Tidjane Thiam musel rezignovat po zjištění, že banka špehovala své vedoucí zaměstnance. Credit Suisse po bankrotu finanční společnosti Greensill a pádu amerického fondu Archegos Capital také utrpěla obrovské ztráty. Proto se stal generálním ředitelem Thomas Gottstein.

Po svém nástupu Horta-Osório vypracoval strategii zaměřenou na správu majetku, útlum investičního bankovnictví a omezení kultury alternativního přístupu k pravidlům a zvyklostem. Přeloženo do lidštiny: Horta-Osório měl spravit pověst banky prostřednictvím změn ve firemní kultuře. Nezdá se, že by jeho snažení přineslo podstatné plody.

Předseda curyšské Porta Advisors Beat Wittmann uvedl, že druhá největší švýcarská banka pro znovuzískání dobrého jména musí zapracovat nejen v PR, ale zejména musí změnit své obchodní praktiky.

Nástup Axela Lehmanna kvitoval Bruno Verstraete, senior partner Lakefield Partners, slovy „Lehmann je volbou, která představuje stabilitu, kterou banka potřebuje, vzhledem k jeho bohatým zkušenostem v řízení rizik“.

Celou situaci okomentoval i Bob Parker, dlouholetý, i když bývalý hlavní poradce Credit Suisse a člen investičního výboru společnosti Quilvest „Myslím, že úkolem Credit Suisse v nadcházejících měsících a roce je upřímně opravit své řízení rizik, napravit si reputaci, a samozřejmě jedním z faktorů, který je třeba pečlivě zvážit, je, dokáže si udržet své talentované lidi?“

Faktem totiž je, že banku po pádu Archegos Capital celá řada důležitých pracovníků opustila. Mnohem důležitější než výměna vedení a odcházející zaměstnanci se ale jeví právní problémy banku pronásledující (například obvinění z korupce v Mosambiku).

Na změnu ve vedení společnosti pochopitelně zareagovaly i akcie Credit Suisse poklesem o více než dvě procenta, což není až tak zlé s ohledem na celkový pokles z minulého roku o cirka 24 procent. Nelze ale přehlédnout srovnání s největším rivalem Credit Suisse. Již zmíněný Wittmann odhaduje rozdíl mezi cenou a výkonem mezi Credit Suisse a UBS na 50%, proto jsou jejich akcie levné, a to z mnoha důvodů.

Naproti tomu byly tržby Credit Suisse za třetí čtvrtletí nebývale silné, a banka překročila plánovaný zisk. Je zde tedy reálná naděje na růst akcií, takže se mohou stát cílem strategického odkupování. Vede k tomu jediná cesta – vedení banky s novým předsedou správní rady musí obnovit stabilitu, disciplínu a dobré jméno banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *