Nouzový stav

Člověk napíše pár twítů a hned dostane naloženo od čtenářů. A to jsem se jen zeptal premiéra kvůli katastrofálnímu stavu nejen v našem, historicky nejhorším kraji na tři otázky a obvinil jej ze zavinění téměř 18 tisíc úmrtí na kovid. Prý co si to dovoluju, nebo že to nezvládají nikde jinde líp, a taky co bych asi dělal já na jeho místě.

Dovoluji si to, co má občanská práva umožňují. Andrej Babiš není zatím majitelem ČR a my ještě nejsme jeho nesvéprávnými otroky. Stále jsme voliči, kterými byl on zvolen, takže se zodpovídá ze svěřené funkce parlamentu a přeneseně každému občanovi naší země.

Téměř všude jinde čínský vir zvládají lépe. Stačí si porovnat počet infikovaných a zesnulých na milion obyvatel s dalšími státy a zjistíme že jsme v … Ano, přesně tam a to mimořádně hluboko. Pod vedením Andreje Babiše sice ještě nejsme best in covid, jsme zatím jen na třetím místě v počtu úmrtí. Ale žádný strach, on má tah na bránu a určitě nás posune dál.

A co bych dělal na jeho místě? Nejpozději dnes podal demisi, protože jak je vidět, nezvládá svou funkci.

Popravdě řečeno, on ji nezvládal nikdy. Jediný Babišův cíl v politice byl, je a bude osobní prospěch, primárně hmotný a sekundárně zajištěná beztrestnost. Snaze o maximalizaci majetku podřídil celý svůj život, obětoval své děti z prvního manželství a poslední rok i zdraví a životy všech občanů ČR. Stojím si za svým tvrzením, že valnou většinu úmrtí zavinil Andrej Babiš snahou vydělat při každé příležitosti. Nouzový stav v rukou naší vlády naprosto selhal, jeho opakované prodlužování slouží pouze k dalším nekontrolovatelným nákupům bez výběrových řízení.

Jiná věc je, jak bych se choval být premiérem od prvního výskytu čínského viru u nás. Za prvé: Inicioval bych vytvoření týmu zdravotníků a statistiků, který by predikoval vývoj a navrhoval řešení. Za druhé: Tlačil bych na zabezpečení dostatku ochranných pomůcek a materiálu pro zdravotníky, policii, hasiče, pro seniory atp. Za třetí: Nezavíral bych pokud možno provozy, podniky, živnosti, školy, ale apeloval bych na občanskou zodpovědnost a dodržování nezbytných minimálních opatření. Jejich porušení bych ovšem nemilosrdně stíhal.

Mluvím konzistentně, kdo chce, může si to zkontrolovat v mých starších textech – např. z 15. března 2020, nebo z 18. března 2020, na řešení ekonomických dopadů čínského viru jsem se zaměřil 23. března 2020.

K jednání parlamentu, myslím tím neprodloužení nouzového stavu se už vyjádřili mnozí. Připojím se také. Opozici jako tradičně nepochválila Apolena Rychlíková, zatímco Tomáš Mrkvička má jasno, že přímo naběhla Babišovi na vidle.

Přestaňme z toho ukňučeného neschopy dělat geniálního politika. Nechci jej podceňovat, ale geniální politik by krizi zvládl levou zadní. Andrej Babiš zvládá jen čerpat a zakrývat skutečnost před svými voliči. Ať nouzový stav máme či ne, nemá to žádný vliv na počet infikovaných, hospitalizovaných či mrtvých.

Skutečné důvody nezvládané koronakrize jsou tři. Nejprve je to absolutní nedůvěra a neochota občanů řídit se jakýmkoliv pokynem vlády. Není divu, když vládní činitelé papalášsky a bezostyšně porušují svá vlastní nařízení naprosto veřejně (např. Babiš už podruhé nenastoupil do povinné karantény). Dále je to naprostý chaos v opatřeních, který má vyvolat dojem smysluplného konání, zatímco se jedná nanejvýš o závoj kryjící zneužívání nouzového stavu k obohacení mocných a jejich přátel. A v neposlední řadě, reklamní čaulidi spoty zaberou na jednodušší jedince, ale naprosto je ignoruje virus. A žádnou jinou strategii zatím Andrej Babiš nepředvedl od svého vstupu do politiky.

Ukončení nouzového stavu je legálním krokem opozice, který jí umožnila prosadit část vládní koalice. Najednou se proti doposud věrně podporované vládě postavila KSČM s SPD. Po prvním šoku nezbyde hejtmanům a starostům nic jiného, než konat pro své občany to, co doposud. Navzdory vládě se snažit zvládnout vir.

A totéž doporučuji i já. Nouzový stav mít či nemít není problém. Problémem je, že nemáme vládu. Respektive, máme cosi jako paňáky na orloji. Objeví se na obrazovce a zase zalezou. Mluvící hlavy z monitorů, za kterými není nic. Musíme se chovat zodpovědně sami.

A v neposlední řadě počítejme s tím, že se vrchní alibista bude snažit všechno shodit na neprodloužení nouzového stavu. Za celé jeho trvání ale Andrej Babiš nepomohl 1.073.966 infikovaným a 17.902 mrtvým. Prodloužení nouzového stavu o den, dva týdny nebo měsíc by nebylo k ničemu. Naprosto nedostatečná podpora infikovaným je nutí k zatajování skutečnosti, což si vláda nehodlá připustit a dále utahuje šrouby hospodářské sebevraždy.

S tím nemá nouzový stav nic společného, armáda bude dále pomáhat v nemocnicích a my budeme muset čínský virus přežít vládě navzdory. Nic jiného nám nezbývá. Jakmile se ale bude vláda hejtmanům škodit, musíme na to všichni reagovat. Půdu si na to připravují Babiš s Hamáčkem už od včerejška.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *