Ozvěny exploze z Vrbětic

Ministr vnitra našel opět svou červenou mikinu a vyhostil 18 ruských agentů, oficiálně zaměstnanců ruské ambasády v Praze. Bravo pane Hamáčku, tentokrát jste příjemně překvapil.

Policie ČR podezírá ze zavinění výbuchu ve Vrběticích příslušníky GRU Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina s falešnou identitou Ruslana Boshirova a Alexandra Petrova. Požádala proto o pomoc při pátrání po dvou osobách, zdržujících se mezi 11. a 16. říjnem roku 2014 na našem území v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Jak sdělil Jiří Ovčáček, mluvčí českého prezidenta „Prezident republiky byl o případu informován panem předsedou vlády i panem vicepremiérem v průběhu soboty. Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti.“

Teroristé ve středu Evropy

Díky skvělé práci Milošem Zemanem podceňovaných čučkařů z BIS, brněnského krajského státního zastupitelství a NCOZ, ale zřejmě i díky součinnosti našich partnerů z NATO bylo ukončeno vyšetřování teroristického činu ze dne 16. října 2014. Zákeřný útok byl spáchán v objektu státního podniku Vojenský technický ústav, pronajmutém společnosti Imex Group. Výbuch rozmetal 50 tun munice i se skladem do prostoru o průměru půldruha kilometru. Obětí výbuchu se stali dva naši spoluobčané, Vratislav Havránek a Luděk Petřík. Ihned po výbuchu bylo evakuováno na sto lidí z areálu, obyvatelé obce Vlachovice a žáci škol ze Slavičína. O týden později byly evakuovány obce Vlachovice, Lipová a část Slavičína. K další explozi 13 tun munice došlo 3. prosince 2014.

Policií ČR hledaní Miškin a Čepiga jsou ruští agenti z jednotky 29155, specializované na násilné akce v zahraničí. Oba jsou známí z nezdařeného pokusu o otravu novičokem Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018. Dále se Čepiga s Miškinem zúčastnili pokusu o další otravu novičokem, tentokrát známého ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Všech těchto zločinů se spolu s nimi účastnil i Denis Sergejev, další agent GRU s krycím jménem Sergej Fedotov. Ten se už v lednu a únoru 2014 také pohyboval po našem území spolu s Miškinem. Působení Sergejeva při výbuchu ve Vrběticích se zatím nepodařilo prokázat.

Na rozdíl od něj Čepiga s Miškinem oficiálně navštívili muniční sklad ve Vrběticích, pro změnu pod krycími jmény Ruslan Tabarov a Nikolai Popa.

Proč GRU likviduje muniční sklady a vraždí v České republice

Máme všeobecně uznávané dvě možnosti, ukrajinskou a syrskou. V obou případech jde o zneškodnění munice před jejím dodáním na bojiště. Možná nemělo k výbuchu dojít v muničním skladu, ale až během expedice. Ovšem nemění to nic na faktu záměrného vyslání agentů Kremlem na území České republiky s cílem provést zde teroristický čin.

Z Vrbětic byla munice dodávána kurdským bojovníkům, odpůrcům režimu Bašára al-Asada i na Ukrajinu, čelící agresi Ruska. Stejně jako u nás došlo k náhodné explozi munice i v Bulharsku. Oba tyto útoky GRU spojuje i osoba Emiliana Gebreva, bulharského obchodníka se zbraněmi. Jeho se agenti GRU roku 2015 pokusili opakovaně otrávit, v květnu se jim to povedlo. Bulharští vyšetřovatelé případ uzavřeli roku 2018 po otravě Sergeje Skripala, prokuratura obvinila z pokusu o vraždu dva ruské agenty GRU. Proč stál Gebrev v cestě Kremlu? Protože dodával zbraně ukrajinskému ministerstvu vnitra a Národní gardě, bojujícím na Donbasu proti ruským zbraním v rukou ruských jednotek na dovolené.

Opakované neúspěšné pokusy o otravy. Prozrazené ovlivňování amerických prezidentských voleb ve prospěch Donalda Trumpa. Ano, agenti z jednotky 29155 více než 007 připomínají Pata a Mata. Ale nepleťme se, muži pod velením generálmajora Andreje Averjanova vítězně absolvovali řadu bestiálních operací v Afghánistánu, Čečně, na Ukrajině i v Sýrii.

Šlo ruským teroristům určitě o obsah muničních skladů? V areálu totiž byl ještě jeden objekt z vojenského hlediska zajímavý. Projektem NATO byla továrna na recyklaci raketového paliva. Možná se někdy dozvíme, co bylo skutečným cílem Kremlu.

Mimořádná tisková konference

Premiér Andrej Babiš a Jan Hamáček šokující novinu oznámili na mimořádné tiskové konferenci. Přesné formulace Babiše s Hamáčkem zde.

Pochopitelně se k věci okamžitě vyjadřovali přední politici, např. europoslanec Tomáš Zdechovský „Rusko není partner! Na to musíme odpovědět důrazněji než vyhoštěním pracovníků ruské ambasády! Zeman nezeman. Je to bezprecedentní útok cizí mocnosti na našem území. Musí přijít sankce! Tohle si nesmí dovolovat.“ nebo předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová „(premiér Babiš by měl iniciovat svolání Summitu EU, na něm by) měl jednat o společném postupu, jak to učinila Theresa May po otravě Sergeje Skripala. Na našem území byli zabiti dva čeští občané a stovky jich musely být evakuovány. To není jen o naší ruské páté koloně, ale i té evropské.“, zatímco bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček prozradil Není to (pro mne) překvapení. Tyto informace jsem už měl dříve k dispozici.“.

Petříček to věděl

Pěkná hra na hrdinného ministra vnitra a premiéra to mohla být, ale dlouho nevydržela, jak je u této vlády zvykem. Bývalý ministr zahraničí byl informován o teroristickém útoku agentů mocnosti, která proti nám vede dlouhodobě hybridní válku, ovlivnila volbu našeho prezidenta a snaží se nás dostat zpět pod svůj vliv a nic neudělal? Ani premiér a vicepremiér jím nebyli informováni? To není věrohodné. Pravděpodobnější je, že na tiskové konferenci pánové Babiš a Hamáček s přihlédnutím k jejich známé pravdomluvnosti lhali o datu obdržení informace.

Tuto možnost potvrzují i slova Petra Koláře, bývalého velvyslance v Rusku a USA, podle kterého povědomí o ruském zločinu ve Vrběticích kolovalo bezpečnostními složkami už několik týdnů.

Tím se vyjasnil i pravý důvod odmítnutí ministerské rošády Lubomírem Zaorálkem, který byl o nanejvýš nepříjemném faktu informován a raději zůstal v závětří ministerstva kultury.

Co z toho vyplývá dál? Jan Hamáček byl odhodlán jet do Moskvy, ačkoliv věděl, čeho se tu Rusko dopustilo. Přesto chtěl posloužit Putinově propagandě žebroněním o Sputnik a jednat o dostavbě Dukovan. Ministr vnitra, premiér i prezident republiky vědomě se spolčující s nepřátelskou mocností proti zájmům své vlasti? Termín kolaborace a vlastizrada v tomto případě není příliš silný.

Největší rána je to pro Miloše Zemana, a zajímavá je jedna časová shoda v jeho jednání. Vyšetřování Vrbětického zločinu bylo ukončeno v říjnu 2020 a o měsíc později Zeman po BIS požadoval seznam akcí a ruských agentů na území ČR, ale i jména spolupracujících Čechů a jimi předávané informace. Nelze předpokládat, že byl Zeman Kremlem informován o účasti Ruska na explozích, takovou důvěru si žvanivý stařec nezískal. Odvodit to lze i ze skutečnosti, že on sám neoznačil za strůjce výbuchů BIS, nebo kohokoliv jiného z ČR a trval na vyšetření.

Popřít ale nelze, že ruská strana věděla o ukončení vyšetřování a proto zaúkolovala svou agenturu v Lánech. Byl-li to přímo Miloš Zeman, nebo jeho spolupracovníci bez bezpečnostní prověrky Martin Nejedlý a Vratislav Mynář je ve své podstatě jedno.

Jak napsal na twittru pan Pehe „Parlament by měl Zemana odvolat z funkce, protože vůbec není záruka, zda i v této situaci kope za ČR a ne za RF.“

Totéž ale můžeme konstatovat o celé naší vládě. Trapná snaha Jana Hamáčka vše zaretušovat podáním TO na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti v souvislosti s vyjádřením Tomáše Petříčka vyšla vniveč. On jen potvrdil všeobecnou znalost skutečných pachatelů, což v podstatě potvrdil i člen bezpečnostního výboru poslanecké sněmovny Pavel Žáček.

Kudy dál

Závěr ze soboty je jasný. Jakékoliv zapojení Ruska do dostavby Dukovan je nepřijatelné. Je na čase začít brát bezpečnostní rizika vážně, neignorovat je a nečekat, že je za nás vyřeší spojenci. Totéž platí o tanečky okolo Sputniku, zneužívaného Ruskem v jeho zákeřné prolhané propagandě jako další etapa dlouhodobě vedené hybridní války. Její první ofenzívou vedenou Ruskem bylo zabránění výstavby radaru v Brdech v letech 2007–9, následovalo dosazení proruského prezidenta v roce 2013 financováním Zemanovy volební kampaně.

Dále je nezbytné pokračovat v omezování počtů ruských diplomatů (čti zpravodajských pracovníků) na nejnižší potřebnou mez. Povolání našeho velvyslance ke konzultacím do Prahy by rozhodně neuškodilo.

Legitimním požadavkem je výměna vlády i prezidenta, kteří kryjí nepřátelské akce na našem území a dopouštějí se vlastizrady.

Proč právě sobotní večer

Jednou se to zveřejnit muselo, ale proč zrovna v sobotu večer. Ani jeden evidentně nebyli v psychické pohodě a nebylo jim do mluvení. Babišovi se třásl hlas, nebyla to jeho oblíbená poloha. Místo lhaní čaulidem a inzultací oponentů musel nastartovat dlouho odkládanou konfrontaci s Ruskem. Po španělské chřipce první globální pandemie, daňové a dotační přečiny, ani střet zájmů mu zatím nezlomil vaz. Ale teď možná přijde o svůj nejdůležitější štít, o záda krytá prezidentem.

Odkládané zveřejnění ruského zločinu na našem území snad souvisí s aktivitou Bidenovy administrativy, nově uvalenými sankcemi a vyhoštěním ruských diplomatů. V této souvislosti informace o důvodech exploze ve Vrběticích nejsou pouze naší záležitostí, ale společným problémem celé severoatlantické aliance.

Druhou, pravděpodobnější variantou jsou probíhající spory v řadách ČSSD. Řízený únik informací mohl srazit vaz nejen Hamáčkovi, ale celé vládě a nepříjemně ohrozit Zemana. Urychlené svolání tiskové konference mohl být pokus o převzetí iniciativy a odvrácení hrozícího nebezpečí.

Pro naši společnost jsou paradoxně ozvěny výbuchů z Vrbětic pozitivní. Dojde k narušení dvojbloku Zeman-Babiš a oslabení jejich pozic. Nezapomeňme na dva typické povahové rysy Zemana – uznává jen silné a nezapomíná. Slabé a prohrávající překročí a ponechá jejich osudu a zkřížení svých plánů nikdy neopomene pomstít.

Čas premiéra Babiše se nachyluje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *