Vládní masakr

Od sobotní mimořádné tiskové konference jsou nám předsedou vlády Andrejem Babišem a jeho prvním místopředsedou Janem Hamáčkem postupně poskytovány či podsouvány dílčí informace. Tyto jsou bohužel v trvalém nesouladu.

Obrazně řečeno, oba pánové nám předkládají antipuzzle. Každý jejich dílek nenavazuje na žádný jiný. Chceme-li z těchto antipuzzlí složit výsledný obraz, musíme si nejprve ujasnit jeho velikost, tvar a objekty vyskytující se v této složité skládačce. Jinak řečeno, stanovme si, co potřebujeme bezpodmínečně znát. Teprve po určení stěžejních otázek se můžeme pídit po odpovědích. Jinak budeme stále v pozici toho, kdo se pokouší složit si puzzle sesypané z mnoha krabic rozličných, různě velkých a složitých námětů.

1. Co a proč se ve Vrběticích stalo?

Obě exploze prokazatelně způsobili příslušníci ruské jednotky 29155 Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Splnili tím povel zabránit expedici zbrojního materiálu z muničního skladu Vojenského technického ústavu ve Vrběticích, využívaného společností Imex Group. Zbraně byly s největší pravděpodobností určeny pro Ukrajinu, bránící se ozbrojené agresi vedené Kremlem. Alternativními důvody pro diverzi Ruska provedenou na našem území je dodání zbraní odpůrcům syrského Bašára al-Asada, anebo likvidace přilehlé továrny na recyklaci raketového paliva. Nejvíce pravděpodobná je stopa vedoucí na Ukrajinu, potvrzuje ji podobná exploze munice v Bulharsku a pokus o likvidaci obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva z května 2015.

Podle vyjádření vedení Imex Group se v areálu Čepiga s Miškinem oficiálně nevyskytovali. Nelze vyloučit, že měli komplice jejichž totožnost zatím nebyla zjištěna nebo zveřejněna. Exploze ze dne 16. října zlikvidovala sklad i s padesáti tunami munice, zahynuli při ní Vratislav Havránek a Luděk Petřík a ohroženy a evakuovány byly obce v okolí. Následující exploze z 3. prosince zlikvidovala další sklad s 13 tunami munice.

2. Proč trvalo vyšetřování tak dlouho?

Muži generálmajora Andreje Averjanova jsou profesionálové, pracující v utajení. Na našem území se Čepiga s Miškinem pohybovali s více falešnými identitami, doloženi jsou jako Ruslan Boshirov, Alexandr Petrov a Ruslan Tabarov, Nikolai Popa.

S vyřešením našeho případu pomohla akce GRU v britském Salisbury z roku 2018. Mluvíme o naštěstí nepovedeném pokusu o otravu Sergeje Skripala a jeho dcery Julije novičokem.

Stejně jako u nás až po tomto teroristickém útoku bylo ukončeno vyšetřování i v Bulharsku. Za pokus o vraždu Emiliana Gebreva a jeho společníků z května 2015 byli obžalováni dva agenti GRU.

Porovnejme si časovou stopu: 2014 Vrbětice, 2015 Emilian Gebrev, 2018 Sergej Skripal. Nezapadá do této dějové linky až podezřele vyznamenání Miškina a Čepigy titulem Hrdina Ruska v listopadu 2014?

3. Kdy měli politici k dispozici konečné závěry vyšetřovatelů?

Podle posledních údajů byla vláda informována o působení příslušníků GRU ve Vrběticích ve středu 7. dubna. Proč byl tento fakt zveřejněn až 17. dubna? Exministr zahraničních věcí Petříček uvádí, že s teroristickým útokem byl obeznámen dříve, stejně jako bývalý velvyslanec Petr Kolář. S největší pravděpodobností právě znalost této nepříjemnosti přiměla Lubomíra Zaorálka odmítnout křeslo ministra zahraničních věcí. Proto nepochybně i prezident, premiér a ministr vnitra o všem věděli. Ale přesto se Jan Hamáček chystal do Moskvy jednat o Sputniku a Dukovanech.

Babišem a Hamáčkem uváděné datum 7. dubna bohužel neodpovídá skutečnostem. Vyšetřování Vrbětického zločinu bylo ukončeno už v říjnu 2020. V zemi úniků informací je všeobecná neznalost takového faktu po dobu pěti měsíců absurdní. O ukončení vyšetřování svědčí i Zemanova snaha z listopadu 2020, kdy neoprávněně požadoval po BIS seznam šetřených akcí, ruských agentů na našem území a jména pro ně pracujících obyvatel ČR. Neptejme se raději, pro koho tyto informace potřeboval.

Den, kdy byla vláda informována lze proto naprosto logicky posunout na sklonek roku 2020.

4. Proč nebyli občané informováni včas a standardním způsobem?

Z jakého důvodu muselo dojít k sobotní mimořádné tiskové konferenci? Proč tak najednou a narychlo?

Nejpravděpodobněji proto, že se nejedná o vládu ČR, ale o vládu střetu zájmů. Jak Babiš, tak Hamáček měli své osobní priority. Teroristický akt, ani smrt dvou občanů pro ně nic neznamená. Důležitější byla pro jejich cíle výměna Jana Blatného právě 7. dubna, jehož nástupce Petr Arenberger začal ihned umetat cestu Sputniku. Sjezd ČSSD 9.-10. dubna, odvolání Tomáše Petříčka 12. dubna, odmítnutí Lubomíra Zaorálka, výběr Jakuba Kulhánka a organizace cesty Jana Hamáčka do Moskvy vyplnily celý týden.

Proč ten horečný spěch? Kvůli Sputniku a Dukovanům? Ano, musel být uspokojen Miloš Zeman, jinak by nedržel ochranný deštník nad Andrejem Babišem.

Nejjednodušší vysvětlení pro urychlený sled událostí byla reálná hrozba zveřejnění faktů o teroristické akci GRU ať už skupinou Bellingcat, spojeneckými zpravodajskými agenturami, anebo prosakujícími informacemi o kterých mluvil např. Petr Kolář. Jak s tím souvisí neuskutečněná cesta ministra vnitra do Moskvy? Neměla to být spíše cesta umožňující mu nekontrolovatelné konzultace o hrozícím zveřejnění diverze ve Vrběticích, a ladění společné partitury našich nejvyšších státních představitelů s jejich partnery v Kremlu? Bohužel tomu vše nasvědčuje. Proto zmatečné kličkování okolo cesty Hamáčka i Babiše.

Vývoj situace je ale oba dohnal ke zveřejnění informací dříve, než tak učiní někdo jiný, a k dalším krokům, které neměli v plánu.

5. Jaký bude další vývoj situace?

V zájmu České republiky je setrvání v EU a NATO. V zájmu České republiky není stát se opět vykořisťovaným satelitem Ruska; očkovat obyvatele vakcínou různého složení; nechat jadernou energetiku v rukou země, páchající zde teroristické útoky, vraždící naše občany a vedoucí proti nám a našim spojencům hybridní válku.

Přesto už přispěchal Václav Klaus, duchovní dvojče Miloše Zemana, aby mu usnadnil vyjádření plánované na konec týdne. Janu Hamáčkovi se podařilo zablokovat vyjádření solidarity celé EU s naší zemí, napadenou Ruskem. Podle předsedy vlády České republiky jsou občané zboží, a cizí mocnost u nás může vyhazovat do vzduchu a zabíjet jak se jí zlíbí. Jak dlouho bude trvat, než začne Rosatom stavět Dukovany? Kdy bude povinné očkování Sputnikem? Od kterého roku bude známa Česká republika jako další Krym?

Uvědomme si, že bezpečnostní rizika jsou skutečná, nelze je ignorovat. Musíme se jim postavit. Neudělá to za nás nikdo jiný, a hlavně to za nás neudělá naše vláda, natož prezident.

Nezbývá, než vládu urychleně vyměnit. Vyslovení nedůvěry této vládě je jediný logický krok opozice. Vláda sama o důvěru žádat nebude, je jasné, že ji nemá. Odkládání vyslovení nedůvěry každým dnem akceleruje ohrožení naší země, naší budoucnosti.

A nepředstírejme si už, že vláda Zemanova by byla ještě horší. Tato vláda je ve světle posledních událostí i vládou Zemanovou, to nelze popřít.

2 odpovědi na “Vládní masakr”

  1. Hamáčkův (a Burešův – Zemanův) nápad, letět do Ruska informovat, že Vrbětice již nelze držet pod pokličkou, případně konzultovat, jaká opatření z české strany budou pro Moskvu přijatelná, byl jasný pokus o vlastizradu (u Zemana Velezradu). Nepředpokládám, že příslušné orgány to začnou vyšetřovat v této sestavě Sněmovny

  2. Skvělá analýza „Vládní masakr“ si však nevšimla podstaty věci. Jak nazvat vojenský útok omezeného kontingentu vojáků armády Ruské federace na území suverénního státu, jehož cílem bylo zabíjet domácí obyvatelstvo a způsobit miliardové škody? Jedná se o nedůvodný válečný akt diktátorského státu proti demokratickému zřízení, v jehož čele však stojí minimálně rusofilští politici, pokud ne přímo agenti Ruska. Ani nepožádali spojence o součinnost ve vypovídání ruských agentů maskovaných jako diplomaty. Vláda, která nehájí národní zájmy je vládou loutkovou, satelitní a neschopně chaotickou. Komunistickou, estébáckou, trestně stíhanou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *